DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CORDIA AFRICKÁ (Cordia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Boraginaceae

Vzrůst:

Tento rod zahrnuje druhy: Cordia abyssinica R. Br., známý jako mukumari (Keňa) a mringaringa (Tanzania), C. milenii Bak., známý jako mugoma (Keňa) a mukeba (Uganda), a C. platythyrsa Bak. C. milenii a C. platyrhyrsa jsou v Nigérii známy jako omo. Stromy jsou středního vzrůstu, o výšce 18-30m, a mají nepravidelně tvarovaný kmen o průměru 1m.


Vzhled:

Krémově zbarvené bělové dřevo se liší od jádrového dřeva, které se pohybuje v barevné škále od zlatavé po středně hnědou, někdy s tmavými proužky a narůžovělým nádechem. Na vzduchu tmavne do světle červenohnědé. Průběh vláken je od přímého po nepravidelný (střídavá točitost). Středně velké dřeňové paprsky bývají na řezu na čtvrtky dobře zřetelné. Textura je hrubší.


Vlastnosti:

Hustota dřeva je po usušení 430kg/m³. Dřevo schne dobře a rychle, bez velkého rizika popraskání nebo deformování a po vysušení je tvarově stabilní. Má nízkou hustotu. nízkou pevnost v ohybu, velmi nízkou tuhost. střední pevnost v tlaku, velmi nízkou rázovou houževnatost a velmi špatně se ohýbá. Dřevo je obvykle křehké. Dobře se opracovává ručně i strojně, ale břity nástrojů by měly být stále velmi ostré, aby se povrch řezaného dřeva netřepil. Spoje hřebíky a lepením drží uspokojivě a dřevo lze lakovat a leštit do vysokého lesku. Vnější jádrové dřevo je velmi trvanlivé, ale jeho vnitřní vrstva je středně trvanlivá a neimpregnovatelná.


Využití:

Toto spíše méně pevné a měkké dřevo je používáno především na dekorativní části nábytku, u kterého není prvotní odolnost, například na rámy a ozdoby interiérového nábytku, díly knihoven, ozdobné hrany a podobně. Místně se užívá na výrobu bubnů a ozvučných desek a také je tradičním materiálem na kánoe a čluny stavěné na západě Afriky. Kmeny jsou zpracovávány loupáním na výrobu dýh pro překližky a vybrané kusy jsou krájeny na dekorativní dýhy na obklady a panelování.


Výskyt:

Africké druhy rodu Cordia jsou opadavé listnaté stromy vyskytující se v polotropických deštných pralesích Keni. Tanzanie a Nigérie.