DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

COACHWOOD (Ceratopetalum apetalem)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Cunonaceae

Vzrůst:

Ceratopetalum apetalem dorůstá do výšky 18-24m a průměru 0,5-0,8m. Coachwood je také známo jako scented satinwood.


Vzhled:

Strom má světle hnědé až růžovohnédé bělové dřevo, bez znatelného odlišení od nepatrně tmavšího jádrového dřeva. Dřevo s rovnými vlákny a jemnými dřeňovými paprsky, které na řezu na čtvrtky vykazují drobná zrcátka. Jedná se o atraktivní dřevo s jemnou, stejnoměrnou texturou a příjemnou vůní.


Vlastnosti:

Dřevo má po proschnutí hustotu kolem 620kg/m³. Schne poměrně rychle, s mírnou tendencí deformovat se a praskat, a vyžaduje pomalé a opatrné sušeni, aby se eliminovalo seschnutí. Má střední tvarovou stabilitu. Dřevo má střední hustotu, pevnost v ohybu, tuhost a rázovou houževnatost, ale vysokou odolnost v tlaku a dobrou ohybnost. Dobře se opracovává ručně i strojně a lze jej do hladka brousit. Při vrtání a dlabání má tendenci se odštěpovat a pro spojování hřebíky je třeba předvrtat otvory. Snadno se lepí, dobře moří a lze jej výborně lakovat. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Toto dřevo není trvanlivé, ale je impregnovatelné.


Využití:

Coachwood má díky jemně skvrnité kresbě a jemné textuře velmi dekorativní vzhled a je oblíbené zejména ve výrobě nábytku a obložení; často se používá na obložení, u nějž není žádoucí výrazný kontrast. V Austrálii je hojně používáno na interiérovou truhlařinu a ozdobné prvky a je oblíbeným ohýbaným materiálem pro stavbu člunů a sportovního nářadí. Je také používáno na pažby pušek a součásti hudebních nástrojů, často se užívá jako podlahová krytina a podlahové lišty v domácnostech a je ideálním materiálem pro soustružení, a to s širokým využitím, včetně cívek, podpatků bot, vybavení domácností a podobně. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obklady.


Výskyt:

Tento středně vzrostlý australský strom roste v New South Walesu a Queenslandu.