DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CHUGLAM (Terminalia bialata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Combretaceae

Vzrůst:

Druh Terminalia bialata produkuje světlé dřevo známé jako white chuglam a tmavší dřevo s výraznou kresbou známé jako Indian silver graywood. Strom dosahuje výšky 30-48m a průměru 0,8-1,5m.


Vzhled:

Bělové dřevo, které může tvořit prakticky celý strom, má jednotnou šedavě žlutou barvu - to je tzv. white chuglam. U některých kusů se může vytvářet tzv. nepravé jádrové dřevo šedivé až kouřově žlutohnědé barvy s tmavě hnědými proužky. Toto vysoce ornamentální mramorování je označováno jako Indian silver graywood.Vlákno je obvykle přímé, někdy vlnité. Textura je středně hrubá.


Vlastnosti:

T. bialata má po vysušení hustotu průměrně 670kg/m³. Na vzduchu se suší výborně, má mírnou tendenci tvořit praskliny a trhliny. Zpracováním v čerstvém stavu a okamžitým vyskladněním (pod stříškou), kde se dřevo nechává proschnout na vzduchu, lze deformacím do značné míry předejít. Sušení v sušárně je bez problémů Při použití je dřevo mírně tvarově nestabilní. Toto středně těžké dřevo má střední pevnost ve všech kategoriích, ale špatně se ohýbá. Lze jej dobře opracovávat jak ručně, tak strojně a na povrchu s přímým vlákněním lze docílit krásného vyhlazení. Hřebíky a vruty drží dobře, lze jej uspokojivě lepit a povrchově upravovat mořidlem a lakem. Dřevo s kresbou je středně trvanlivé. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Indian silver graywood je velmi špatně impregnovatelné a white chuglam hůře impregnovatelné.


Využití:

Dřevo Indian silver graywood s výraznou kresbou se používá na všechny druhy dekorativních prací - na nábytek, dekorativní obklady ve veřejných budovách, v železničních vagonech a na zaoceánských parnících. Méně výrazné dřevo white chuglam se v Indii používá na podlahy a v interiérové truhlařině včetně schodišť, na matematické pomůcky, vybavení lodí, jednoduchý nábytek, bedny na čaj a podobně. Vybrané výřezy se krájejí na vysoce dekorativní dýhy.


Výskyt:

Terminalia bialata se vyskytuje pouze na Andamanech.