DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CHECHEN (Metopium brownii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Anacardiaceae

Vzrůst:

Byl pojmenován po britském botanikovi Robertu Brownovi, který žil v 19. století, a je znám také pod názvy chechem nebo Honduras walnut. Je to vzrostlejší keř až středně vysoký (15m) strom. Kůra je prudce jedovatá, což však neplatí o dřevu.


Vzhled:

Chechen připomíná starší mahagon, dřevo má tmavě hnědou barvu s vlnitým, pruhovaným průběhem vláken a celkový vzhled, který si buď zamilujete, nebo ho budete nesnášet. Světle žluté bělové dřevo výrazně kontrastuje s jádrovým dřevem, které je často zabarvené do červena, do zelena anebo do zlatava a má vynikající lesk. Kresba může být velmi atraktivní, zvlášť na tangenciálním řezu. Textura je jemná až středně jemná.


Vlastnosti:

Chechen je velmi tvrdé a pevné dřevo, relativně těžké – po usušení má hustotu 850kg/m³. Ačkoli je kůra stromu jedovatá, prach ze dřeva jedovatý není. Jinak je toho o druhu Metopium brownii známo spíše málo, kromě toho, že se při frézování snadno štípe a břity nástrojů příliš silně neotupuje. Při spojování hřebíky a vruty je třeba předvrtat otvory, protože jde o velmi tvrdé dřevo, ale snadno se lakuje a výsledky lakování jsou vynikající.


Využití:

Chechen se užívá místně ve stavebnictví a stále častěji se užívá na součásti nejrůznějších nástrojů, na nábytek a na soustruhované výrobky.


Výskyt:

Chechen roste ve skupinách po celé Střední Americe a na Karibských ostrovech, od Mexika po Jamajku.