DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CESMÍNA (Ilex spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Aquifoliaceae

Vzrůst:

Z asi 175 druhů cesmíny většina roste v Evropě. Ilex opaca se vyskytuje ve Spojených státech amerických a dosahuje výšky přibližně 24m a průměru 0,6m. Ve Velké Británii roste I. Aquifolium, dorůstající pouze do podoby menšího stromku vysokého 9m, s kmenem patrným do výšky 3m a průměrem 0,5m.


Vzhled:

Cesmína je patrně nejbělejší druh dřeva vůbec. Jádrové dřevo bývá bílé až šedobílé, někdy mívá zelenošedý nádech. Má nenápadnou nebo žádnou kresbu. Bělové dřevo cesmíny se dření neliší od jádrového. Dřevní vlákna spíše nerovnovláknitá, textura velmi jemná a pravidelná.


Vlastnosti:

Hustota cesmíny je po vysušení v průměru 780kg/m³. Suší se dost obtížně a nejlépe je nařezat kmeny na menší kusy a pak pozvolna sušit pod zatížením. Po usušení je tvarově stabilní. Toto těžké a tvrdé dřevo je ve všech kategoriích značně pevné, není však vhodné pro ohýbání. Cesmína je v řezu vysoce rezistentní a mírně otupuje břity nástrojů, které by měly být velmi ostré, zvlášť při řezu dřeva s nepravidelným průběhem vláken. Dřevo lze dobře soustružit, pro spoje hřebíky a vruty je třeba předvrtat otvory, snadno se lepí a lze jej brousit a leštit do vynikajícího hladkého povrchu. Kulatiny jsou náchylné k poškození krascem a tesaříkem. Jádrové dřevo snadno podléhá zkáze a bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem, je však propustné (impregnovatelné).


Využití:

Cesmína je k dispozici pouze v omezeném množství, jako řezivo malých rozměrů a jako úzké dýhy. Užívá se především jako náhrada za zimostráz. Nabarvená na černo nahrazuje eben v intarzovaných výrobcích a při opravách a imitacích starožitného nábytku. Výborně se hodí pro soustružení dekorativních předmětů a pro dřevorytectví. Užívá se také na součásti hudebních nástrojů, na klapky klavírů a varhan, součásti cembala klavichordů a na kulečníková tága.


Výskyt:

Cesmína roste V Evropě, od Norska a Dánska po Německo a dolů ke Středozemnímu moři. Objevuje se také na jihovýchodě Spojených států a v Asii.