DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CEDRO (Cedrela spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Nejedná se o pravý cedr (Cedrus spp.), který má měkké dřevo. Rod Cedrela zahrnuje druhy: C. fissilis Vell., který produkuje dřevo označované jako South American cedar, Brazilian cedar, British Guyana cedar, Peruvian cedar (Velká Británie) a cedro (jižní Amerika). C. odorata L. (C. mexicana Roem), který produkuje dřevo zvané Central American cedar nebo v závislosti na zemi původu Honduras cedar, Mexican cedar, Nicaraguan cedar, Tabasco cedar a Spanish cedar, a také cigarbox cedar. Vzrůstem se podle druhu a místa výskytu liší od 21 do 30m výšky při průměru 1-1,8m.


Vzhled:

Světlé růžovohnědé dřevo mladých stromů není rovnovlákné, ale má jemnou texturu: tmavší červenohnědé typy dřeva, občas s narůžovělým odstínem, pocházejí z dospělých, pomalu rostoucích stromů, mají více pryskyřice, přímá (ale často se střídavou točitostí) vlákna, a hrubší texturu. Dřevo obsahuje pryskyřici, která mu propůjčuje charakteristickou vůni, podobnou vůni pravého cedru.


Vlastnosti:

Hustota se pohybuje od 370 do 750kg/m³, po vysušení průměrně 480 kg/m³. Cedro je velmi tvarově stabilní, schne rychle a bez problémů. Snadno se opracovává ručně i strojně, s nízkou rezistencí proti řezným nástrojům, které by měly být stále ostré, aby se zabránilo třepení vláken. Břity nástrojů otupuje pouze mírně. Cedro má střední hustotu a pevnost ve všech kategoriích a navzdory tomu, že vyměšuje pryskyřici, se dobře ohýbá. Dobře drží spoje (hřebíky), dobře se lepí, lze jej dobře vyleštit. Jádrové dřevo je trvanlivé, ale bělové dřevo bývá náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je velmi špatně impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Z cedra se vyrábí vysoce kvalitní nábytek, prádelníky, skříně, interiérové truhlářské výrobky a obložení, staví se z něj čluny, části závodních veslic a kánoí, ozvučné skříně varhan a krabice na cigarety. Loupe se na překližku a krájí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Název cedro označuje četnou skupinu listnatých stromů charakteristických podobnou vůní, které rostou prakticky v každé zemi na jih od Spojených států, S výjimkou Chile.