DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

CEDR (Cedrus spp.)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Druhy rodu Cedrus představují skutečné cedry a neměly by být zaměňovány s jinými listnatými a jehličnatými stromy, jež bývají diky své vůni označovány jako cedry. C. atlantica (Endl.) z Alžíru a Maroka je obecně nazýván atlasový cedr a atlantský cedr, C. deodara (Roxb.) G.Don. produkuje cedr deodar z Himálaje a patří k významným stromům také v Indii, C. libani A. Rich produkuje dřevo libanonského cedru. Cedr deodar dorůstá do výšky 60m a průměru 2m. Atlantský a libanonský cedr mívají 37-45m na výšku a 1,5 m v průměru kmene. Parkové cedry mají plochou, nízkou korunu s širokými, rozsochatými větvemi nízko u země, rostoucími často z několika kmenů.


Vzhled:

Jádrové dřevo je pryskyřičné a má velmi silnou cedrovou vůní. Je světle hnědé barvy, má výrazné letokruhy a výrazně se liší od úzkého, světlejšího bělového dřeva. Cedr deodar má rovná vlákna, ale atlantský a libanonský cedr mají sukovité dřevo s mnoha nepravidelnostmi v průběhu vláken. Tyto stromy také mají tendenci tvořit ve dřevu kapsy vrůstající kůry. Textura je jemná.


Vlastnosti:

Hustota suchého dřeva je průměrně 560kg/m³. Schne snadno a po vysušení je středně tvarově stabilní. Má střední pevnost v ohybu, ale v ostatních kategoriích je pevnost slabá; kvůli výronu pryskyřice je také velmi špatně ohebné. Cedr je dobře opracovatelný ručně i strojně a břity nástrojů otupuje jen slabě. Velké suky a vrůstající kůra mohou pří strojovém řezáni působit problémy, proto je důležité udržovat řezné nástroje vždy ostré. Cedr lze dobře spojovat, dobře mořit, lakovat, natírat a leštit. Bělové dřevo je náchylné k napadení drtníkem a tesaříkem, jádrové dřevo je špatně impregnovatelné. Bělové dřevo bývá středně odolné a středně impregnovatelné.


Využití:

Nejlepší kusy se používají na výrobu nábytku, interiérovou truhlařinu a dveře. Méně kvalitní kusy se používají na bloky určené k dláždění, pražce,mostní konstrukce a stavby domů. Sukovitý materiál lze použít na zahradní nábytek. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Pravé cedry rostou V Alžírsku, Maroku, západním Himálají a v Indii. Král Salamoun vystavěl svůj chrám ze dřeva libanonského cedru.