DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BUK (Fagus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

Buk je znám jako matka lesů, protože ostatní listnaté stromy by bez něj ve smíšených lesích těžko přežívaly; spadané bukové listí ničí plevelný podrost a poskytuje bohatý humus obohacující půdu. Fagus grandifolia Ehrh. produkuje dřevo zvané American beech, F. sylvatica L. buk lesní, F. orientalis Lipsky Turkish beech a F. crenata BI. Japanese beech. Každý z těchto obchodních názvů odkazuje k zemi původu daného dřeva. Buky dorůstají do výšky 45m a průměru 1,2m.


Vzhled:

Dřevo buku je velmi světle krémové až růžovohnědé a často po napaření získává načervenale bronzovohnědou barvu. Je rovnovláknité, se širokými dřeňovými paprsky, a má jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Buk japonský, nejlehčí z uvedených druhů dřeva, má hustotu 620kg/m³. Buk slovinský má po usušení hustotu kolem 670kg/m³, buk evropský 720kg/m³, buk americký 740kg/m³. Při sušení vyžaduje buk zvláštní péči, protože schne velmi rychle a dobře, ale vykazuje výrazné tvarové změny, značně sesychá. Bukové dřevo má střední pevnost v ohybu, tuhost a rázovou houževnatost, vysokou pevnost v tlaku a výjimečně dobré předpoklady pro ohýbání. Je dobře opracovatelné ručně i strojně a velmi dobře drží spoje; velmi snadno se lepí a lze jej výborně povrchově upravovat. Ve dřevě buku se často vyskytuje nepravé jádro. Dřevo je náchylné k napadení červotoči a tesaříky. Bukové dřevo je propustné pro impregnační látky.


Využití:

Buk je pravděpodobně nejoblíbenější dřevo s velmi širokým využitím; vyrábí se z něj nábytek, židle, školní lavice a podobně, využívá se v interiérové truhlařině a po patřičném ošetření i v exteriérech. Soustruží se z něj rukojeti pracovních nástrojů a kartáčů, cívky, dřevěné výrobky do domácnosti, sportovní nářadí, části hudebních nástrojů a podlahy do domácností. Je také používán na výrobky z ohýbaného dřeva a na sudy. Loupe se z něj dýha na výrobu překližek a krájením se získávají dekorativní dýhy.


Výskyt:

Buk roste v mírných severních oblastech Evropy, Kanady a Spojených států amerických a také v některých oblastech Asie, Japonska a severní Afriky.