DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BUBINGA (Guibourtia demeusii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Bubinga, známá též jako Guibourtia tessmanii, patří do čeledi Leguminosae, kam se řadí mnohá dřeva označovaná jako rosewood (Dolbergia). Proto nepřekvapí, že bubinga bývá často označována jako african rosewood, což je název odkazující zjevně k jeho „rodinnému" původu, protože na první pohled jako typický rosewood nevypadá. Stejně jako mnohé další tropické stromy tvoří bohaté kořenové náběhy a kmen je bez větví do výšky 9-20m.


Vzhled:

Bubinga má výraznou barvu, která postupně tmavne z narůžověle červené do syté burgundské nebo purpurové. I když dřevo může být rovnovláknité, charakteristický je také nahodilý nepřímý průběh vláken a neuspořádaná kresba. Bělové dřevo je světlé a s tmavým jádrovým dřevem silně kontrastuje. Textura je dosti jemná.


Vlastnosti:

Bubinga je dřevo tvrdé a dost těžké; hustota se pohybuje mezi 800 a 960kg/m³. Po vysušení je velmi tvarově stabilní, schne rychle, ačkoli někdy jsou ve dřevu patrné depozity klovatiny. Může být obtížně opracovatelné, protože se často vyskytuje točitost vláken a značný objem bělového dřeva. Pozor je třeba dát na možnost zanášení břitů pryskyřici. Dřevo je odolné proti napadení hmyzem, ale špatně se impregnuje. Lze jej vyhladit do vysokého lesku a bývá relativně dobře opracovatelné ručně i strojně, pokud je s ohledem na průběh vláken prováděn pouze mělký řez. Lze jej úspěšně lepit do panelů.


Využití:

Pro výrobce nábytku je bubinga atraktivní v masivu anebo v dýhách. Těší se velké oblibě u soustružníků, protože má krásnou kresbu a barvu, při opracování však vzniká hodně prachu. Používá se na střenky nožů. Nejkrásnější dýhy jsou známy jako kevasingo a je pro ně typické extravagantní žilkováni.


Výskyt:

Bubinga roste hlavně v západní Africe, především v Kamerunu, Gabonu a Pobřeží slonoviny.