DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BŘÍZA ŽLUTÁ (Abies spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Betulaceae

Vzrůst:

Betula alleghaniensis - syn. B. lutea Michx. f. a B. lenta L. - je známa také jako Quebec birch nebo American birch (Velká Británie) či hard birch nebo betula wood (Kanada). Dřevo je pojmenováváno podle typické barvy; například silně fládrované dřevo se někdy nazývá Canadian silky wood, bělovému dřevu se může říkat bílá bříza (která je občas zaměňována za břízu papírovitou) a jádrové dřevo se označuje jako červená bříza. Kmen stromu roste rovně vzhůru do maximální výšky 30m, s průměrem 1-1,2m.


Vzhled:

Světle žluté bělové dřevo je odlišné od jádrového dřeva, které je načervenale hnědé, s letokruhy tvořenými výraznými červenohnědými liniemi. Toto dřevo je rovnovláknité s jemnou, hladkou texturou. Bělové a jádrové dřevo často obsahuje růstové defekty, například dřeňové skvrny způsobené hmyzem.


Vlastnosti:

Toto těžké dřevo má hustotu po vysušení kolem 690 kg/m³ a schne pomalu, s malým nebezpečím poškozeni, trpí však značnou tvarovou nestálostí. Je stejně tuhé jako jasan (Fraxinus spp.), pevné s vysokou rázovou houževnatostí, je vysoce ohebné, odolné proti nárazu a má střední tuhost. Dobře se opracovává ručně a strojně a jen mírně otupuje nástroje. Před spojováním hřebíky a vruty je třeba dřevo předvrtat. Dobře se lepí. Je náchylné k napadení červotočem, nepříliš trvanlivé a málo impregnovatelné; bělové dřevo je však propustné (impregnovatelné).


Využití:

Užívá se pro výrobu nejkvalitnější překližky. Je vysoce ceněno ve výrobě nábytku a rámů čalouněných křesel a pohovek a je vynikající pro soustružení, výrobu cívek, člunků a kotoučů. Dále se užívá jako spojovací materiál a součástky v zemědělském nářadí. Jeho velká odolnost při použití z něj dělá ideální materiál pro podlahové krytiny určené do továren, škol, tanečních sálů a tělocvičen. Vybrané kmeny se krájí na vysoce dekorativní dýhy na obklady a kazetování.


Výskyt:

Bříza žlutá je velmi důležitý a rozšířeny strom v Kanadě a na východě USA, roste v Canadian Maritime Provinces od Lake Superior dolů až po Tennessee ve Spojených státech.