DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BŘÍZA PAPÍROVITÁ (Betula papyrifera)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Betulaceae

Vzrůst:

Bříza papírovitá je známa také jako American birch (USA) nebo white birch (Kanada). Dorůstá do výšky 18-21m a má dlouhý, pravidelný válcovitý kmen o průměru 0,5m.


Vzhled:

Bříza papírovitá má širokou vrstvu krémově bílého bělového dřeva se světle hnědým jádrovým dřevem, obvykle s přímým fládrováním a jemnou, pravidelnou texturou. Značný podíl dřeva mívá překrásnou vlnitou kresbu, které se anglicky označuje jako flame birch. Růstové defekty v podobě dřeňových skvrnek způsobených dřevokazným hmyzem někdy vytvářejí zajímavý dekorativní efekt.


Vlastnosti:

Toto středně těžké dřevo má hustotu po vysušení 620kg/m³. Schne pomalu a málo se při tom deformuje. Bříza papírovitá je více podobná bříze bělokoré (Betula pendula) než bříze žluté (Betula alleghaniensis), má o něco menší pevnost, ale méně sesychá. Bříza papírovitá má střední pevnost ve všech kategoriích kromě tuhosti, která je spíše nízká.


Využití:

Masivní dřevo této břízy se loupe na překližky. Je také výborným materiálem pro soustružení a dělají se z něj cívky, člunky a kotouče, domácí nářadí, koše, bedýnky, hračky a součástky zemědělských nástrojů. Vybrané fošny se krájí na atraktivní dekorativní dýhy na obklady a kazetování. Je to také výborné vlákninové dřevo na výrobu psacího papíru, dělají se z něj též košíky na ovoce, naběračky na zmrzlinu a lékařské špachtle. Bojový letoun Mosquito byl za druhé světové války vyráběn převážně z překližky z papírovité a žluté břízy.


Výskyt:

Původní obyvatelé Ameriky vyráběli z kůry tohoto dřeva kánoe. Dnes je bříza papírovitá důležitým obchodním artiklem. Roste od Yukonu až k Hudson Bay a od Newfoundlandu po východ Spojených států.