DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BŘÍZA BĚLOKORÁ (Betula pendula)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Betulaceae

Vzrůst:

Bříza bělokorá je prodávána pod názvy odvozenými od země původu - tedy anglická, finská, švédská a tak dále. Komerčně významné jsou hlavně Betula pendula (B. alba L.) a příbuzná Betula pubescens Ehrh. Bříza bělokorá dosahuje výšky 18-21m a průměru kmene 0,6-1m.


Vzhled:

Mezi bělovým a jádrovým dřevem není žádný barevný rozdíl, obě mají nenápadnou krémově bílou až světle hnědou barvu. Dřevo má jemné fládrování a jemnou texturu. Ve dřevě lze pozorovat dřeňové skvrny, které tvoří nepravidelné tmavé skvrnky. Dřeňové skvrny vznikají v důsledku poškození kambia hmyzem. V takovém případě je dřevo obchodně označeno jako masur birch a je loupáno na dýhy. Nepravidelnosti v kresbě se projevují jako plamenité a vlnité fládrování.


Vlastnosti:

Bříza má středně těžké dřevo a jeho hustota po usušení je kolem 660kg/m³. Schne poměrně rychle a má mírnou tendenci se kroutit. Je středně tvarově stálé a má vysokou pevnost v ohybu a tlaku a střední tuhost a rázovou houževnatost. Ve dřevu se běžně vyskytují suky a nepravidelný průběh vláken, což limituje jeho zpracování ohýbáním. Je dobře opracovatelné strojně i ručně, ale bývá třepivé. Aby se při řezu a krájení zabránilo potrhání příčných nebo nepravidelných vláken, je třeba nastavit menší úhel řezu. Před spojováním hřebíky a vruty vyžaduje toto dřevo předvrtání, lze jej dobře lepit, mořit a lakovat. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem. Jádrové dřevo je středně impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Ve Finsku a Rusku představuje bříza bělokorá nejvýznamnější materiál pro výrobu překližky. Z masivního dřeva se vyrábějí rámy čalouněného nábytku, interiérové truhlářské výrobky a nábytek. Je to vynikající materiál pro soustružení a na výrobu kartáčů, košťat, cívek a kolíků. Vybrané kmeny se loupou nebo krájejí na vysoce dekorativní dýhy na dveře a obložení.


Výskyt:

Bříza, která je odolná proti extrémním výkyvům teplot, je rozšířena více na sever než ostatní listnaté stromy, dokonce až do Laponska. Běžně roste V Evropě, od Skandinávie až po střední Španělsko.