DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BOROVICE (Pinus spp.)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Borovice je nejtěžší komerční měkké dřevo. Pinus palustris je obchodně známa také jako longleaf pine, Florida longleaf yellow pine a Georgia yellow pine, P. elliottii jako slash pine, longleaf yellow pine a longleaf (USA) a jako Gulf coast piteh pine a longleaf pitch pine (Velká Británie). Nejtěžší dřevo je obchodováno jako pitch pine, lehčí druhy dřeva jako southern pine. Dorůstají do výšky 30m a průměru 0,6-1m.


Vzhled:

Krémově růžové bělové dřevo je poměrně úzké a kontrastuje s jádrovým dřevem, které je žlutočervené až červenohnědé, s výraznými širokými letokruhy, zvláště u rychle rostoucích stromů. Je velmi pryskyřičnaté a má hrubou texturu.


Vlastnosti:

Po vysušení má dřevo hustotu mezi 660 a 690kg/m³. Schne dobře s malým rizikem deformace a při použití je tvarově stabilní. Má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, vysokou tuhost a střední rázovou houževnatost. Kvůli vysokému obsahu pryskyřice není vhodné k ohýbání. Borovice je opracovatelná ručně i strojně; někdy však může pryskyřice působit problémy, protože zanáší řezné hrany. Dobře drží spoje hřebíky a vruty, dřevo se bez problémů lepí, natírá a jinak povrchově upravuje. Jádro mírně trvanlivé, běl netrvanlivá. Jádro je, na rozdíl od bělí, špatně impregnovatelné.


Využití:

Dřevo borovice se používá na těžké konstrukce, přívěsy nákladních aut a železniční vagony, na stavbu lodí a mostů, na bednění a nádrže na chemikálie. Méně kvalitní borovice se používá v interiérové truhlařině, na podlahy v domácnostech, bedny a palety. Dřevo je bohaté na pryskyřici a je světově nejbohatším zdrojem kalafuny a terpentýnu.


Výskyt:

Americká borovice roste na jihu Spojených států, na spojnici Virginie a Floridy.