DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BOROVICE VEJMUTOVKA (Pinus strobus)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Pinus strobu může dosahovat na výšku až 45m a průměru 1,5m, obvykle však je vysoká 30m a má průměr 0,6-1m. Je známa také jako white pine, eastern white, cork a soft pine (Kanada a USA), northern white a northern pine (USA) a Ouebec yellow, Ouebec pine a weymouth pine (UK).


Vzhled:

Bělové dřevo je bílé a jádrové dřevo bývá světle slámově hnědé až světle červenohnědé. Dřevo s pryskyřičnými kanálky; na podélných řezech se jako tenké hnědé linky objevují pryskyřičné kanálky, ale letokruhy jsou nevýrazné. Borovice vejmutovka je rovnovláknitá a má jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Hustota vejmutovky se po vysušení pohybuje přibližně mezi 390 a 420 kg/m³. Schne poměrně rychle a dobře, ale při sušení na vzduchu je třeba zvýšené pozornosti, aby nedošlo ke zbarvení běli (zamodrání běli). Borovice vejmutovka se vyznačuje extrémně nízkým sesycháním a při použití je velice tvarově stabilní. V kategorii pevnosti vykazuje nízké hodnoty a nehodí se k ohýbáni. Snadno se opracovává ručně i strojně, dobře drží spoje hřebíky a vruty, uspokojivě drží lepené spoje a lze ji upravit do vynikajícího hladkého povrchu. Borovice vejmutovka je náchylná k napadení červotočem. Jádrové dřevo je netrvanlivé a je špatně impregnovatelné; bělové dřevo je málo trvanlivé, ale propustné a lze jej úspěšně impregnovat.


Využití:

Borovice vejmutovka se díky nízkému stupni sesychání a extrémní tvarové stabilitě obzvlášť hodí pro výrobu inženýrských šablon a matric pro velmi detailní nákresy, na kreslicí desky, dveře a podobnou vysoce kvalitní práci. Užívá se také v sochařství a řezbářství, v kvalitní interiérové truhlařině, na nábytek, police a podobně. Specifické způsoby využití: výroba součástí strunných hudebních nástrojů, zejména kytar, ale i varhan, stavba člunů a lodí a lehké stavební konstrukce. Podřadnější dřevo je mnohem hrubší a obvykle dost sukovité. Používá se na zápalky, dřevěné kontejnery a dřevitou moučku.


Výskyt:

Borovice vejmutovka roste v Kanadě a Spojených státech od Newfoundlandu po hranici Manitoby a na jih k severní Georgii.