DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BOROVICE POHORSKÁ (Pinus monticola)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Borovice pohorská dosahuje výšky 23-37m a průměru 1m a více. V USA je nazývána také Idaho white pine, protože se hojně vyskytuje právě ve státě Idaho. Blízce příbuzný druh Pinus contorta Dougl., produkující tzv. lodgepole pine. je znám také jako contorta pine (USA). P. banksiana produkuje tzv. jack pine. který je znám také jako princess pine a banksian pine (Kanada a USA).


Vzhled:

Bělové dřevo je bílé; jádrové dřevo je jen mírně tmavší s odstínem do červena. Na podélném povrchu někdy vystupují jemné hnědé linky, způsobené pryskyřičnými kanálky. Vlákno je rovné. textura pravidelná. Tzv. yellow pine (Pinus strobus) se v Kanadě a USA říká white pine, ačkoli mezi těmito dvěma druhy jsou rozdíly v hustotě a zbarvení.


Vlastnosti:

V suchém stavu má dřevo hustotu kolem 450kg/m³. Schne rychle a dobře, jen s minimální tvorbou prasklin a deformací, a sesychá o něco více než tzv. yellow pine. Při použití je jen výjimečně mírně tvarově nestabilní. Toto dřevo s nízkou hustotou má poněkud nižší pevnost a není vhodné pro ohýbání. Lze jej snadno opracovávat jak ručně, tak strojně. bez problémů lze spojovat hřebíky a vruty, lepit, natírat a lakovat. Dřevo běli borovice je netrvanlivé, náchylné k poškození hmyzem a houbami; dřevo jádra středně impregnovatelné; bělové dřevo je však propustné (impregnovatelné).


Využití:

Borovice se využívá hlavně v interiérové truhlařině. dále na dveře a okna, interiérové úpravy, na police a v lehkém a středním pozemním stavitelství. Specifické druhy využití jsou například výroba nábytku, stavba člunů a lodí, výroba šablon, kreslicích prken, dřevěného vybavení pro domácnost a zápalek. Loupe se na překližku a vybrané kmeny se krájejí na dekorativní panelové dýhy.


Výskyt:

Tento strom roste v horských oblastech západní Kanady a západní části Spojených států. v nadmořské výšce 3000m. Najdeme ho i jižně podél řeky Kern v Kalifornii a východně v severní části Montany; nejpočetnější výskyt je však v Idahu.