DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BLOODWOOD / SATINE (Brosimum paraense)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Moraceae

Vzrůst:

Přestože je často označováno jako satinwood, správné označení pro Brosimum paraense je bloodwood (český obchodní název je satine), to pro jeho dramaticky rudou barvu. Je to vysoký strom (až 40m) deštných pralesů, s rovným, nesukovitým kmenem patrným přinejmenším do poloviny výšky stromu. Synonymem tohoto druhu je Brosimum rubescens.


Vzhled:

Satine má nádherně hladkou a hebkou texturu a ohromující rudý odstín jádrového dřeva, časem ovšem mírně blednoucí. Široké bělové dřevo je žlutobílé a mezi ním a jádrovým dřevem je zřetelná hranice. Někdy v něm lze najit i medově žluté proužkováni, ale obecně je tento druh dřeva oblíben pro svou pozoruhodnou barvu, nikoli pro výraznou kresbu.


Vlastnosti:

Průběh dřevních vláken u satine se velmi různi. Může být přímý, ale také se může vyskytovat vlnitost nebo střídavá točitost dřevních vláken. Stejně tak i textura může být jemná až střední, ale u každého kusu se různi. Přestože má při sušeni sklon se bortit, schne rychle a má pak relativně dobrou tvarovou stabilitu; jádrového dřeva je však obvykle k dispozici jen několik úzkých výřezů. Je velmi trvanlivé a lze jej povrchově upravit do vysokého lesku.


Využití:

Jádrové dřevo mívá spíše užší rozměry, a proto se používá ke specifickým účelům, jako je například výroba smyčců, intarzií a rybářských prutů. Neporušené bělové dřevo nachází široké použiti všude tam, kde lze využít jeho trvanlivosti.


Výskyt:

Nenechte se zmást tím, že satine je někdy nazýváno brazilwood, ačkoli roste jak v Brazílii, tak v Peru, Francouzské Guyaně, Panamě a Venezuele.