DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BLACKWOOD (Acacia melanoxylon)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Acacio melonoxylon je nejkrásnější ze stovek druhů akácií. Je to také jedna z největších akácii; dosahuje výšky až 25-30m, průměr kmene tohoto dřeva, známého také jako australská černá akácie, činí okolo 1m.
Vzhled:

Bělové dřevo druhu blackwood má slámově světlou barvu. Jádrové dřevo navzdory názvu není černé, ale hnědé s načervenalým zabarvením přecházejícím téměř až v černou s krásným fládrováním od zlatavých až po tmavě hnědé, načervenalé odstíny. Letokruhy tvoří pravidelné tmavě hnědé prstence. Dřevo blackwood má obvykle texturu rovných pruhů, ale může mít i působivé širší a užší měnivé pruhy v místech, kde je fládrování vlnité. To bývá zpravidla mírné a vyznačuje se leskem.


Vlastnosti:

Blackwood má po proschnutí hustotu kolem 660 kg/m³. Je to středně těžké dřevo s velkou hustotou, střední pevností v ohybu a tuhostí a vysokou pevností v tlaku. Má dobrou rázovou houževnatost a velmi dobrou ohebnost při paření. Dřevo schne celkem snadno a po zpracování je stabilní. Lze jej opracovávat jak ručně, tak strojně, a přiměřeně nabroušené nástroje otupuje jen mírně. Textura vynikne zejména při vyřezávání a hoblování anebo v případě vlnité textury při dělení kmene na čtvrtiny a doporučuje se zmenšení úhlu řezu. Do dřeva akácie lze dobře zatloukat hřebíky a vrutovat vruty; mořením, lakováním a leštěním dosahuje vynikajícího finálního vzhledu. Jádrové dřevo je trvanlivé, ale náchylné k poškození červotočem a termity, zatímco bělové dřevo je náchylné k poškození červotoči. Je velmi těžko impregnovatelné.


Využití:

Blackwood je vysoce dekorativní dřevo a je po něm značná poptávka v odvětvích výroby vysoce kvalitního nábytku, například skleníků, a dekorativních obkladů. Dále je toto dřevo používáno k výrobě dřevěného vybavení obchodů, kanceláří a bank a k interiérovým truhlářským pracím. Vyrábějí se z něj kulečníkové stoly, držadla nejrůznějšího nářadí a pažby pušek; Využívá se pro ornamentální řezbářskou práci, ohýbaný nábytek a bednářské výrobky, stavbu kočárů a lodí a dřevěné kostkové podlahy. Zvlášť vybrané kmeny se řežou na tenké desky, z nichž se poté vyrábějí překrásné ozdobné dýhy na obklady překližkových čel a hladkých dvířek nábytku a k architektonicky řešeným panelovým obkladům.


Výskyt:

Blackwood tvoří spodní stromové patro v lesích tvořených převážně jasany v Novém Jižním Walesu, Oueenslandu, jihovýchodní Austrálii a Victorii a lze jej najít také v Tasmánii, Indii, Jižni Africe a Jižní Americe.