DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

BALSAMO (Myroxylon balsamum)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Balsamo dorůstá do relativně velké výšky, až 30m, má hladký, rovný kmen, který bývá spíše štíhlý a nemá v průměru víc než 1m. Je to užitečné dřevo, dnes však bohužel přežívá už jen málo exemplářů, ačkoli bylo zjištěno, že jej lze pěstovat na plantážích. Získává se z něj balzám.


Vzhled:

Balsamo je barevně velice proměnlivé, nejčastěji má rovnoměrně čokoládovohnědé zbarvení. Průběh vláken je často rovný a nevýrazný, ale dřevo může mít vzorek tvořený světlejšími proužky a mezi jádrovým dřevem a daleko světlejším bělovým dřevem je výrazný předěl. Střídavá točitost vláken někdy způsobuje jemné zvlnění textury. Vypadá trochu jako Swietenia mahaganii, zvláště po dokončení povrchové úpravy, není však tak červené.


Vlastnosti:

Balsamo je velice těžké, mívá po usušení hustotu až 1040kg/m³. Schne dobře a tvarově patří mezi středně stabilní dřeva. Textura je hrubá, ale stejnoměrná. Balsamo je trvanlivé a někdy je možné vysledovat na vláknu třpyt křemíku, který napovídá, jakou má odolnost proti oděru a jak silný má vliv na otupení břitů nástrojů. Někdy může být těžko opracovatelné; obecně má však vysoký lesk a lze jej dobře povrchově upravovat.


Využití:

Balsamové dřevo je univerzální, dělá se z něj nábytek a také mnoho užitkových předmětů.


Výskyt:

Balsamo roste podél západního pobřeží Střední Ameriky a v Jižní Americe.