DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

AVODIRÉ (Turreanthus africanus)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Avodiré je známo také jako African satinwood. Přestože tento druh patří mezi členy rodiny mahagonových stromů, podobnost mezi těmito dvěma stromy je pramalá, alespoň pokud jde o barvu. Turreanthus africanus nedorůstá výše než do 30m a je obtížné najít dlouhý kus neporušeného kmene, který by poskytl kvalitní dřevo. Tento rod byl pojmenován po italském botanikovi Turrovi, žijícím v 17.století.


Vzhled:

Jádrové dřevo má překrásně zářivou, krémově žlutou barvu. Barva postupně tmavne do medově zlaté a mezi příčnými vlákny lze často zahlédnout slabě patrné proužky s odlesky světlejších a tmavších barev. Kresba bývá skvrnitá nebo pruhovaná. Klíčovou vlastností dřeva avodiré je jeho vysoký přirozený lesk, který mu dodává nádhernou záři. Textura je jemná a rovnoměrná, přestože vlákno může být někdy střídavě točité.


Vlastnosti:

Avodiré je dřevo střední hustoty, má kolem 540kg/m³. Schne rychle, ale během sušení se může zkroutit a je u něj vysoké riziko vzniku prasklin a trhlin, zvláště kolem suků. Po vysušení je nicméně stabilní, nikoli však trvanlivé. Ačkoli mívá střídavě točité vlákno, není to druh, s nímž by se pracovalo obtížně, a výsledky opracování mohou být velmi zdařilé.


Využití:

Avodiré se s oblibou používá na vybavení obchodů, protože je lehké, ale dobře se povrchově upravuje a lze u něj docílit ostrých hran. Používá se také v truhlařině a jako dekorativní dýhy na obklady, dveře i nábytek.


Výskyt:

Avodiré roste podél tropického pásu v západní Africe včetně Sierry Leone a Pobřeží slonoviny a v současné době se vyskytuje v hojném počtu, takže mu nehrozí nebezpečí vyhubení.