DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

AUSTRALLAN SILVER ASH (Flindersia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rutaceae

Vzrůst:

Druhů Flindersia roste v Austrálii hned několik a všechny jsou obchodně označovány názvy ash a maple, tj. jasan a javor, třebaže botanicky nejsou s jasanem (Fraxinus spp.) a javorem (Acer spp.) nijak příbuzné. Flindersia schottiana produkuje dřevo zvané silver ash, známé také jako bumpy ash a cudgerie, F. bourjotiana produkuje dřevo queensland silver ash a F. pubescens dřevo northern silver ash. Všechny tři uvedené druhy dorůstají do výšky 30m a průměru 0,8m.


Vzhled:

Světle béžové jádrové dřevo je převážně rovnovláknité, ale někdy má spirálově uložená či vlnitá vlákna. Dřevo má středně hrubou texturu.


Vlastnosti:

Hustota dřeva se různí, v průměru činí 560kg/m³. Dřevo schne spíše pomaleji a vykazuje mírnou tendenci se deformovat, lze jej však dobře a s minimálním zborcením sušit na vzduchu i v sušárně v kusech o tloušťce 5cm. Dřevo je tvarově stabilní. Má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Toto pevné, odolné a elastické dřevo lze velmi dobře ohýbat. Snadno jej lze opracovat ručně i strojně, přičemž minimálně otupuje nástroje. Vlákno má tendenci se při hoblování zvedat. Dobře drží spoje hřebíky a vruty a lze jej bez obtíží lepit. Po vyplnění pórů a namoření jej lze leštit do vysokého lesku. Jádrové dřevo je při povrchovém použití velmi trvanlivé a hůře přijímá impregnační látky, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

V Austrálii se silver ash používá na vysoce kvalitní nábytek, interiérové úpravy a vybavení a v interiérové a exteriérové ruhlařině. Vyrábějí se z něj schránky na potraviny, protože nemá výraznější aroma a jídlo v něm nenačichne. Hojně se používá jako stavební dříví, na stavbu lodí a člunů a částí aut. Mezi specializované způsoby využití patří výroba sportovního nářadí a hudebních nástrojů. Je také oblíbeným materiálem v řezbářství a soustruží se z něj drobné dřevěné vybavení do domácností. Loupe se na překližku a krájí na velmi atraktivní dekorativní dýhy na nábytek a obklady.


Výskyt:

Silver ash jižního typu roste v New South Walesu, Queenslandu a Papui Nové Guineji. Silver ash severního typu roste v New South Walesu a Queenslandu. Queenslandský silver ash pak samozřejmě v Queenslandu.