DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

AUSTRALLAN MAPLE (Flindersia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rutaceae

Vzrůst:

Patří sem několik příbuzných druhů: Flindersia brayleyana F. Muell. produkuje tzv. Australian maple, známý takě jako Queensland maple nebo maple silkwood. F. pimentaliana F. Muell. a F.laevicarpa var. heterophylla jsou známy jako scented maple. Tyto stromy dorůstají do výšky 30m a průměru 1-1,2m.


Vzhled:

Jádrové dřevo je světle hnědé až růžové s hedvábným leskem, časem tmavne do světle hnědé barvy. Vlákno je obvykle točité, někdy vlnité, a vytváří atraktivní kresbu; textura je středně hrubá.


Vlastnosti:

Průměrná hustota F. brayleyana a F. pimenteliana je po vysušení 540kg/m³, zatímco F. laevicarpa má hustotu 690kg/m³. Sušení na vzduchu i v sušárnách probíhá uspokojivě, dřevo však vykazuje mírnou tendenci ke kolapsu dřeva; pokroucené dřevo vyžaduje kondiciování v sušárně. Dřevo vykazuje střední stupeň sesychání, má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a velmi slabé předpoklady pro ohýbání. Lze jej opracovávat ručně i strojně, ale mírně otupuje břity nástrojů. Točité uložení vláken způsobuje nadzvedávání dřeva při řezu na čtvrtky a je třeba pracovat pod zmenšeným úhlem řezu. Dřevo dobře drží spoje vruty a uspokojivě drží lepené spoje. Broušením, mořením a lakováním jej lze výborně povrchově upravovat. Jádrové dřevo je středně trvanlivé a hůře impregnovatelné; nebývá náchylné k napadení hmyzem.


Využití:

Australian maple se používá na výrobu prvotřídního nábytku, na interiérové úpravy, např. na lišty, a v interiérové truhlařině. Má množství specializovaných způsobů využití, jako například na součástky aut, vyřezávané pažby pušek a paty tiskařských bloků. Hojně se užívá při stavbě člunů, na vesla a palubní nástavby. Je to také velmi vhodný materiál k soustružení. Čas to se loupe na dýhy pro výrobu překližek a krájí se na moiré, skvrnitou, pruhovanou, očkovou dýhu na nábytek a obklady.


Výskyt:

Toto dekorativní australské dřevo, které nepochází z pravého javoru (Acer spp.), je vysoce ceněno zejména v severním Queenslandu. Vyskytuje se také v Papui Nové Guineji.